Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wszelkie nieprawidłowości związane ze stanem uzębienia to poważne zagrożenie. Dla wielu osób higiena jamy ustnej to sprawa błaha i często bardzo lekceważona. Trzeba więc wyraźnie podkreślić, że zęby wpływają na zdrowie całego organizmu. Jeśli się o nie nie zadba, wówczas pogorszeniu ulec może nie tylko komfort czy wygląd. Nieleczona próchnica wywołuje szereg schorzeń i bardzo nieprzyjemnych objawów. Wystarczy tu wymienić stany zapalne gardła i migdałków, zakażenia bakteryjne, cukrzycę, choroby zatok, silne bóle głowy i uszu, uszkodzenia stawów, a nawet choroby serca, płuc i nerek. Lista nieprawidłowości związanych ze zdrowiem jest oczywiście znacznie dłuższa, zatem nie warto bagatelizować stanu swojego uzębienia.
Jak dbać o zęby? Istnieje pewien zestaw uniwersalnych metod, które stosować powinien absolutnie każdy, kto chce cieszyć się dobrym zdrowiem. Podstawą jest właściwe czyszczenie zębów. Okazuje się, że większość osób robi to nieprawidłowo, a do tego stanowczo za rzadko. Stomatolodzy podkreślają, że normą powinno być nie tylko czyszczenie zębów rano i wieczorem, ale także po każdym spożytym posiłku, w celu pozbycia się resztek pokarmu i bakterii. Tymczasem zaledwie 50% pacjentów myje je dwa razy dziennie, w efekcie czego aż 9 na 10 Polaków ma próchnicę. Co gorsze – jak pokazały badania, niemal milion naszych rodaków nie ma nawet szczoteczki. Zatrważające jest również to, że wedle statystyk aż 4 miliony obywateli Polski nigdy nie myje zębów. Aż trudno to sobie wyobrazić, zwłaszcza w Europie XXI wieku, gdzie dostęp do wszelkich środków i akcesoriów higienicznych jest bezproblemowy.
Kolejna kwestia to czas trwania mycia. Wiele osób robi to w pośpiechu, zapominając, że czyszczenie zębów nie powinno być krótsze niż 2-3 minuty. Bardzo ważna jest też dokładność. Jeśli zastanawiamy się, jak dbać o zęby, podstawą jest zapoznanie się z odpowiednimi technikami. Dentyści polecają wariant okrężny lub wymiatający. Cały proces należy zacząć od powierzchni zewnętrznej, by potem przejść dalej, do strony od wewnątrz. Trzeba też pamiętać, że szorowanie samych zębów to nie wszystko. Mycie języka i dziąseł jest równie ważne, ponieważ na nich także gromadzą się nieczystości i bakterie, które mogą wywoływać próchnicę czy nieświeży oddech.
Mówiąc o tym, jak dbać o zęby, trzeba podkreślić, że istotny jest wybór właściwych akcesoriów. Szczoteczka powinna mieć odpowiedniej twardości włosie, a pasta zawierać nie tylko fluor, ale również inne elementy, np. wapń. Poza tym czyszczenie zębów warto wesprzeć stosowaniem nici dentystycznej, która usunie brud z przestrzeni, do których nie ma możliwości dostać się szczotką. Stomatolodzy zalecają także płyny do płukania jamy ustnej. Ich działanie opiera się na eliminowaniu bakterii, przez co doskonale odświeżają, usuwając przykry zapach.
Trudno wyobrazić sobie, że osoba, która dba o zęby, unika stomatologa. Nawet gdy nie są widoczne żadne ubytki ani nie pojawiają się dolegliwości, warto odwiedzać gabinet dentystyczny co najmniej 2 razy w roku w celu kontroli stanu jamy ustnej.