Trądzik jest dolegliwością, na którą zapadają nie tylko młodociani (trądzik młodzieńczy), ale także dorośli (trądzik różowaty i trądzik zwyczajny). Genezy ukazywania się trądziku może być bardzo dużo.
Jak leczyć wypryski? Nie ma jednego wskazania, które niemal jak czarodziejska różdżka, pozwoliłoby zniwelować niedogodność. W wielu sytuacjach dają wymierne efekty mazidła osiągalne w aptekach jak Benzacne czy Brevoxyl. Pewna ilość osób sięga po pigułki Visaxinum. Jednakże jeżeli cierpimy na trądzik o znacznym występowaniu, należy pójść do lekarza zajmującego się chorobami skóry.
Pójście do lekarza umożliwi postawić diagnozę, czym wywołany jest trądzik i dopasować stosowną metodę leczenia. Mogą to być antybiotyki, ale w wielu przypadkach, trądzik po pewnym czasie pojawia się na nowo. Wielu lekarzy specjalistów chorób skóry poleca kupić na receptę smarowidła skomponowane przy użyciu kwasów (np. kwas azelainowy) lub też posiadające w składzie retinoidy trzeciej generacji np. adapalen.
Retinoidy to związki organiczne, używane w leczeniu wyprysków. W wielu okolicznościach są przynoszące rezultaty, jeżeli wykorzystuje się je systematycznie. Mogą pomóc bezpowrotnie wyeliminować wykwity skórne. Jednakże w wielu przypadkach pojawiają się efekty uboczne w postaci zaczerwienionej, przesuszonej skóry. Aczkolwiek po przystosowaniu się skóry do maści (np. Epiduo) obserwowalne są zauważalne skutki.
Ostatecznym sposobem, jeżeli nic już nie odnosi skutku, jest zaaplikowanie farmaceutyku Izotek. Jest to odpowiednio silny medykament, z którego wynika bardzo dużo efektów ubocznych. U przeważającej części ludzi mogą pojawić się napuchnięcie i krwawienie z nosa, suchość ust. Jest to na tyle mocny środek , że przy dawkowaniu zakazane jest zachodzenie w ciążę, z powodu tego, że medykament ten może wpłynąć na śmierć dziecka lub jego dostrzegalną niepełnosprawność intelektualną.